O Kanade
Rocky Mountaineer
"The Best Train Experience in the World."
Cestovanie s Rocky Mountaineer je nezabudnuteľná skúsenosť z úchvatnej kanadskej prírody. Romantická cest
a sa vinie medzi skalami od Vancouveru k Jasperu alebo až do Calgary. Výhliadkové jazdy sa konajú len počas denného svetla. Pasažieri zažijú čarovné chvíle pri sledovaní skalných štítov, trblietajúcich sa jazier a divokých riek. Mottom spoločnosti je ukázať svojim hosťom krásy kanadskej prírody priamo z vlaku. Vlak je prispôsobený jazde cez deň a maximálnemu výhľadu počas cesty. Ak sa v okolí súpravy vyskytuje akákoľvek zaujímavosť, personál na to hostí upozorní, v niektorých prípadoch vlak spomalí alebo zastaví.
Základné údaje o Kanade | Vlajka: | Erb: |
Názov krajiny: Kanada (Canada, Le Canada) Rozloha: 9 976 139 km2 Počet obyvateľov: 35,16 mil. (júl 2013) Hustota obyvateľstva: 3,5/km2 Hlavné mesto: Ottawa (1,01mil obyvateľov) |
Hymna: O Canada O Canada! With glowing hearts we see thee rise, From far and wide, God keep our land glorious and free! |
Úradný jazyk:
angličtina, francúzština - na federálnej úrovni a v provincii Nový Brunswick; francúzština - v provincii Quebec; angličtina - v ostatných provinciách
Štátne zriadenie:
konštitučná monarchia - federálny štát, ktorý tvorí 10 provincií a 3 teritóriá; hlavou štátu je anglická kráľovná zastupovaná generálnou guvernérkou; každá provincia má svoj jednokomorový zákonodarný zbor, vládu a guvernéra (Lieutenant Governor)
Najvyšší predstavitelia štátu
hlava štátu
britská kráľovná Alžbeta II.
Formálnou hlavou štátu, pretože Kanada je jednou z krajín Britského spoločenstva (Commonwealth), je kráľovná Alžbeta II. narodená 21. apríla 1926 a korunovaná 6. februára 1952. V Kanade je zastupovaná generálnou guvernérkou. V roku 1982 bol prijatý Ústavný zákon (Constitution Act), ktorý dal kanadskému parlamentu právo meniť ústavu. Dovtedy museli byť všetky ústavné zmeny odsúhlasené britským parlamentom.
Generálna guvernérka
Michaelle Jean
Narodila sa 6. septembra 1957 na Haiti. Do Kanady prišla spolu s rodičmi ako utečenec v roku 1968. Získala titul bakalár v odbore talianske umenie a hispánska literatúra, neskôr magister umenia na University of Montreal. V rokoch 1984 až 1986 vyučovala na fakulte talianskych umení na tej istej univerzite. V 80-tych rokoch pokračovala v štúdiu jazykov a literatúry na University of Perouse, University of Florence a Catholic University of Milan. Plynulo rozpráva piatimi jazykmi: francúzsky, anglický, taliansky, španielsky a kreolský. Počas štúdií osem rokov pracovala pre quebeckú organizáciu, ktorá riešila otázku týraných žien. V tejto dobe pomohla stovkám žien a detí. Pracovala tiež pre organizáciu, ktorá sa venovala prisťahovalcom. Neskôr sa zamestnala v Úrade pre zamestnanosť a prisťahovalectvo v Kanade a Rade pre kultúru komunít v Quebecu. Sociálne cítenie pani Jean a jej vzťah k národným a medzinárodným otázkam ju viedol k žurnalizmu, ktorému sa úspešne venovala 18 rokov. V roku 1988 začala pracovať pre Radio-Canada ako reportérka a v roku 1999 ju oslovila spoločnosť CBC, jedna z najväčších vysielacích spoločností Kanady. V roku 2001 začala moderovať hlavné správy v Radio-Canada, v roku 2004 spustila svoju vlastnú reláciu. V polovici 90-tych rokov spolupracovala na mnohých dokumentárnych fimoch produkovaných jej manželom, filmárom Jean-Danielom Lafondom. Michaëlle Jean získala veľa ocenení za svoju profesionálnu činnosť, napr. Mediálnu cenu Kanadskej ligy za ľudské práva za reportáž o problémoch žien imigrovaných do Quebecu, Cenu Mireille-Lanctôt za reportáž o násilí v partnerských vzťahoch, Cenu Anix za najlepšiu reportáž v Kanade o sile peňazí v Haitskej spoločnosti. Ďalej získala novinársku cenu Amnesty International Canada a v roku 2001 Gemini Award za najlepšie interview. Stala sa čestným občanom mesta Montreal. Michaëlle Jean má s manželom Jean-Daniel Lafondom jednu adoptovanú dcéru Marie-Éden a dve dcéry z predchádzajúceho Lafondovho manželstva.
Predseda vlády
Justin Pierre James Trudeau
Narodený 25. decembra 1971. Justin Trudeau je kanadským politikom, ktorý sa stal 23. a zároveň súčasným premiérom Kanady a drží miesto lídra liberálnej strany. Je druhým najmladším kanadským premiérom a synom bývalého premiéra Pierra Trudeau. V októbri 2000, získal uznanie po prednesení chválospevu na otcovom štátnom pohrebe. Bol menovaný kritikom liberálnej strany pre mládež a multikulturalizmus. Následne sa stal kritikom pre občianstvo a imigráciu a v roku 2011 sa stal kritikom pre stredoškolské vzdelanie a mládež. V roku 2013 sa stal lídrom liberálnej strany, ktorú potom doviedol k víťazstvu vo federálnych voľbách v roku 2015.
Zákonodarný orgán:
federálny dvojkomorový parlament, skladajúci sa zo Senátu a Dolnej Snemovne. Predsedom (Speaker) Senátu (105 senátorov) je Gildas Molgat. Senátorov menuje generálny guvernér na základe odporúčania premiéra (senátori menovaní pred 2.6.1965 majú doživotný mandát, mandát senátorov menovaných po tomto dátume platí do veku 75 rokov). Predsedom (Speaker) Dolnej snemovne (House of Commons), ktorú tvorí 301 poslancov, je Gilbert Parent.
Federálny kabinet (vláda):
má premenlivý počet členov - ministrov a štátnych tajomníkov, ktorých menuje predseda vlády. Všetci členovia vlády sú súčasne poslancami Dolnej snemovne.
Hlavné politické strany a ich zastúpenie v parlamente:
Liberálna strana (Liberal Party) - vládnuca strana), 172 miest v Dolnej snemovni a 54 miest v Senáte, vodca Jean Chrétien; Kanadská reformná konzervatívna aliancia (Canadian Reform Conservative Alliance) - hlavná opozičná strana, 66 miest v Dolnej snemovni a 1miesto v Senáte, vodca Stockwell Day (od 8.7.2000); Quebecký blok (Bloc Québécois) - opozičná strana, 38 miest v Dolnej snemovni, v Senáte nemá zastúpenie, vodca Gilles Duceppe; Nová demokratická strana (New Democratic Party), opozičná strana, má 13 miest v Dolnej snemovni, v Senáte nemá zastúpenie, vodca Alexa McDonoughová; Progresívna konzervatívna strana (Progressive Conservative Party) - opozičná strana, 12 miest v Dolnej snemovni a 35 miest v Senáte, vodca Joe Clark; nezávislí poslanci majú v Senáte 5 miest
Členstvo v hlavných medzinárodných organizáciách:
OSN, NATO, G7, OBSE, OECD, NAFTA, MMF, APEC, Organizácia amerických štátov, WTO, Commonwealth, Frankofónia a ďalšie
Peňažná jednotka:
kanadský dolár (1 CAD = 100centov)
Diplomatické styky:
Kanada uznala SR nótou z 31. 12. 1992, bilaterálne styky boli nadviazané s platnosťou od 1. 1. 1993. Veľvyslanec SR v Ottawe je Andrej Droba. Dezignovaný veľvyslanec Kanady pre SR so sídlom vo Viedni je Mark Bailey. Veľvyslanec Kanady so sídlom v Prahe je Otto Jelinek.